Руховий режим

Руховий режим - це комплекс засобів фізичної культури, спрямованих на лікування і профілактику різних захворювань.   
Під впливом фізичних вправ активізується обмін речовин, кровообіг, дихання, поліпшуються функції нервової та ендокринної систем, тобто зростає опірність організму до ускладнень і рецидивів захворювань. 
 Руховий режим підвищує дію медикаментів, фізіотерапевтичних і кліматичних факторів, тому її використовують у комплексі з ними. Лікувальна фізкультура дуже ефективна при лікуванні захворювань органів травлення. Легкі фізичні вправи і нестомлива робота поліпшують процеси травлення, посилюють шлункову секрецію.   
 Але при великих фізичних навантаженнях секреція шлункового соку пригнічується.   
Лікувальна фізкультура зміцнює черевний прес, поліпшує кровообіг у черевній порожнині, посилює евакуаторну функцію кишок, сприяє розсмоктуванню спайок, зменшує застійні явища у печінці, прискорює евакуацію жовчі. 
 Ефективність лікувальної фізкультури багато в чому залежить від віри хворого в корисність цього методу. Дуже важливо займатися фізичними вправами систематично під керівництвом методистів, дотримуючи принципу поступового підвищення навантаження, переходу від простих до складніших вправ. Бажано здобуті навички з лікувальної фізкультури використовувати і в домашніх умовах.   
 Заняття лікувальною фізкультурою на відкритому повітрі дають змогу використовувати одночасно і дію інших лікувальних факторів (повітряні і сонячні ванни), а виконання фізичних вправ у воді полегшує навантаження і водночас посилює ефект.   
Залежно від призначеного хворому індивідуального режиму визначають і руховий режим, тобто навантаження при виконанні вправ лікувальної фізкультури. 
 На курорті Миргород застосовують три режими рухів: щадний, щадно-тренувальний і тренувальний. Рекомендують такі види лікувальної фізкультури: ранкову гігієнічну гімнастику (РГГ), лікувальну гімнастику (ЛГ), дозовану лікувальну ходьбу; екскурсії; спортивні ігри; водний велосипед, а також деякі види спорту (веслування, плавання, купання в річці і лікувальному басейні, ходьба на лижах, волейбол, настільний теніс, бадмінтон, рибальство, гра в більярд тощо).   
Відповідний режим і вид лікувальної фізкультури призначає лікар, роблячи про це запис у санаторно-курортній книжці. 
 ЛГ роблять у спортивному залі, групуючи хворих з однотипними захворюваннями, застосовуючи спеціальні комплекси вправ з навантаженням відповідно до рухового режиму. РГГ влітку роблять на повітрі, а взимку у спортивному залі або в спеціально обладнаному приміщенні.   
Особливих протипоказань до РГГ немає. Вона підвищує тонус, поліпшує дихання, кровообіг, апетит, дає на цілий день заряд бадьорості. 
 Пішохідні прогулянки, екскурсії, крім фізичного навантаження, сприятливо впливають на дихання, кровообіг, настрій, дають змогу ознайомитися з визначними місцями курорту, міста та області.   
Маршрути дозованої лікувальної ходьби на 1200, 2500 і 5000 м прокладено на березі річки Хорол і в парковій зоні соснового бору та березового гаю, де повітря особливо чисте. 
  Влітку дозовану ходьбу проводять уранці від 7 до 8 години, а взимку - від 12 до 13. Вздовж маршруту розставлені лавки для відпочинку. Лікарі й інструктори ЛФК вибірково контролюють фізичний стан хворих перед і після проходження маршруту. Хворих навчають методів самоконтролю.

To Top