Мікроклізми з лікувальними засобами

Обґрунтованість: ректальні методи введення лікарських речовин широко використовується в комплексному лікуванні хворих хронічними ентероколітами, особливо проктосигмоідитами. 

Методика проведення процедури: розчин готують заздалегідь в окремому посуді. Процедуру проводять на кушетці в положенні на лівому боці, або в колінно-ліктьовому положенні. Якщо на лівому боці, то коліна повинні бути підтягнуті до живота. У пряму кишку уводять наконечник, змазаний вазеліном та з'єднаний зі шприцом Жане, заповнений необхідним для введення розчином, та помалу видавлюють у пряму кишку. Вводять 100-200 мл розчину, температура 37-39°С, після цього хворий повинен 20-30 хвилин спокійно полежати. 
Види мікроклізм: 
- послаблюючі: з відваром трав (лист сенни, крушина, евкаліпт) і масляні емульсійні. Для приготування емульсійної клізми беруть 0,5 столових ложки води, змішують з 1 ст. ложкою масла, розводять в 100 мл води і вводять в пряму кишку. Введене масло обволікає кал, проникає між ним до слизової оболонки кишечнику і полегшує його спорожнення. Використовують соняшникову, лляну олії та вазелінове масло. 
обволікаючі: заспокійливі клізми призначають при виражених процесах з больовим синдромом, спастичні явища, підсилена перистальтика. Це крохмальні, адреналінові, антипіринові. 
- дезинфікуючі та в’яжучі: мікро клізми з коларголом, 0,25-0,5 мл на 100 мл. Води, марганцевокислого калію 1 : 3000, 1:2000, протарголу; 0,25% - 50,0 мл, таніну 5,0 - 10,0 мл на 1 літр, ін. Використовуються відвари трав: звіробій, кора дуба, спориш, собача кропива.  
- содові: при наявності ацетону в сечі; 
- мікроклізми з грязьовим віджимом: один об’єм лікувальної торфогрязі розмішують мінеральною водою до одержання однорідної маси, потім цей розчин фільтрують крізь щільну тканину і вводять у пряму кишку. 
- мікро клізми з пелоідіном: по 100 мл. 
Методика мікроклізм у дітей: мінеральну воду або медикаментозні препарати, відвари трав уводять після акта дефекації. Мінеральну воду беруть з розрахунку 0,5 - 1,0 мл на 1 кг маси тіла дитини. Мікро клізми дітям призначають, коли протипоказане питне лікування мінеральною водою, при захворюваннях проктосигмоідального товстого кишечнику. 
Показання: 
- хронічні коліти 
- проктосигмоідіти 
- спастичні коліти, 
- метеоризм, поноси і запори, 
- сфінктерити 
- діскінезії кишечнику

To Top